اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.

ویژگیها و مزایای لوله های كامپوزیتی

لوله های GRP نسبت به لوله های فلزی و بتونی از مزایای خاصی بهره مند هستند كه هر مزیتی به واسطه وجود ویژگی خاصی نتیجه می شود . اهم ویژگی های این نوع لوله ها را در موارد ذیل می تواند برشمرد :

1- مقاومت در برابر خوردگی

لوله های GRP به علت ماهیت مواد تشكیل دهنده ساختار آنها ، در برابر پدیده خوردگی مقاوم هستند. لوله های GRP در برابر اغلب مواد شیمیائی در دماهای بالاتری از حد مقاومت سایر لوله های پلاستیكی مقاوم هستند ( تا حدود 170 درجه سانتیگراد ) . این ویژگی باعث می شود تا مزایای ذیل نائل گردد :

 

2- عمر مفید طولانی و حداكثر بهره وری اقتصادی

3- عدم نیاز به حفاظت كاتدی و یا اعمال پوشش های داخلی و خارجی

4- ثبات مشخصه های هیدرولیكی درطول ماموریت

5- پایین بودن هزینه های تعمیر و نگهداری

6- كاهش وزن

یك لوله كامپوزیتی به طور معمول 25 درصد لوله چدنی ، 33 درصد لوله فلزی و 10 درصد لوله بتونی وزن دارد و این امر باعث می شود تا برتری های ذیل حاصل شود :

7- كاهش هزینه های بارگیری و حمل

امكان درون هم گذاری 6 لوله های با اقطار مختلف در داخل یكدیگر

8- هزینه پایین نصب

9- سطح داخلی صاف و صیقلی

با توجه به مواد اولیه و فرایند تولید ، سطح داخلی لوله های GRP بسیار صاف و صیقلی می باشند كه مزایای ذیل از رهگذر این ویژگی بدست می آیند .

10- امكان دستیابی به جریان مشابه با استفاده از قطرهای كمتنسبت به لوله های دیگر

11- كاهش میزان مصرف انرژی به علت كاهش میزان افت فشار

12- كاهش رسوبات جمع شده در داخل لوله

13- کاهش ضریب اصطكاك داخلی

14- كاهش مدول الاستیسیته

شوك های داخلی كه معروفترین آن ضربه قوچ می باشد ، در اثر تغییرات ناگهانی سرعت سیال درون سیستم ایجاد می شود . در شرایط خاص نیروی ضربه آن قدر می تواند زیاد باشد كه سیستم را تخریب كند فشارهای گذرا با سرعت موج در سیستم حركت می كند و قادر است با توجه به منبع و جهت حركت موج باعث افزایش یا كاهش فشار گردد . اندازه ضربه قوچ بستگی به خصوصیات و سرعت سیال دار و دراثر مدول الاستیسیته كم در لوله های GRP توانایی آنها در دفع نیروی موج و كاهش تاثیر موج در سیستم بسیار زیاد است . به طور كلی لوله های GRP به تحمل ضربه قوچی به میزان 40 درصد بیشتر از فشار اسمی خود  می باشد و ضربه قوچ در آنها حدوداً نصف لوله های فلزی است . سرعت موج حاصل در لوله های GRP با توجه به كلاس فشاری و سفتی لوله در محدوده 340 الی 640 متر برثانیه می باشد این مقدار در لوله های فلزی حدود 1100 متر بر ثانیه تخمین زده می شود . كاهش ضربه قوچ ، علاوه بر افزایش عمر لوله باعث می شوند تا از تجهیزات حفاظتی كمتری جهت پیشگیری از ضربه قوچ استفاده شود .

 

وضعیت صنعت كامپوزیت درسطح بین المللی و ملی

طبق استاندارد بین المللی شاخص توسعه یافتگی از دیدگاه صنعتی كامپوزیت مصرف سرانه معادل 3 كیلوگرم به ازای هر شهروند است . در نمودار بالا نمای كلی از كشورهای مختلف و جایگاه آنها در این صنعت ترسیم شده است .

 

95.8 درصد كامپوزیت های مورد استفاده در ایران ، كامپوزیتهای پایه پلیمری هستند و بیشترین حجم مصرف آنها مختص صنایع ساختمان و حمل و نقل می باشد در نمودارمقابل توزیع فراوانی استفاده از كامپوزیت دربخشهای مختلف صنعت در كشورمان نمایان است .

 

كاربرد كامپوزیتهای پلمیری در صنایع ایران

استفاده از كامپوزیتها در صنایع به منظورحفاظت در برابر خوردگی كه در قالب لوله و مخازن نمود پیدا می كند مقام چهارم را به خود اختصاص داده است و این در حالی است كه بخش عمده ای از صنایع كشور از مشكل خوردگی و تبعات هزینه ناشی از آن رنج می برند . خوردگی در ایران درسال 1379 معادل 2700 میلیارد ریال بر اساس 5 درصد از تولید ناخالص ملی برآورد شده است كه براساس تقسیم بندی انجام شده از سوی بانك مركزی جمهوری اسلایم ایران خسارت مستقیم خوردگی در چهار بخش اصلی برای سال 1379 محاسبه گردیده است و در نمودار مقابل نشان داده شده است ( برگرفته از نشریه خوردگی ، سال چهارم شماره 11 و 12 -1382 ) .

 

در حال حاضر صنعت كامپوزیت علیرغم جوان بودن در كشورمان ، اكثر روشهای تولید پیشرفته همانند روش پیچش الیاف ، روش SMC و روش قالب بسته را برای تولیدات مختلفی را همانند لوله ، قطعات خودرو و پره توربین بادی و ...... شامل می شود و توسعه این صنعت نیازمند ...... جدی متخصصان ، اندیشمندان و مسئولان در بسترهای مرتبط با این صنعت می باشد

نوع مطلب : 6.3.کاربرد در صنعت آب و فاضلاب، 4.3.کاربرد در صنایع دریایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic